Ahşap ve Demir Konstrüksiyon

Konstrüksiyon, yapılarda kullanılan birden fazla maddenin ( ahşap, çelik, demir vs. ) bir araya getirilmesi ile oluşturulan iskeletimsi bir yapıdır. Kısacası biz buna yapının iskeleti de diyebiliriz. Konstrüksiyon, kullanım alanına göre yapı olarak farklılık gösterir. Kullanım alanlarının sağlamlığı, taşıma kapasitesi, estetikliği ve fonksiyonelliği göz önünde bulundurularak konstrüksiyon malzemesi tercihi yapılır.

Geleneksel bir yapı oluşturmak istiyorsanız, çatı da dahil olmak üzere ahşap malzeme kullanmanız ön görülür. Böylece hem otantik bir görünüm kazanmış olur hem de çevre ile olan armoniyi bozmamış olursunuz. Ya da tam tersi büyük bir yapı planlanmışsa ( kamu alanları, pazar yerleri, spor salonları, okul, hastane vb. ) demir ya da çelik konstrüksiyon seçimi yapmak daha uygun olacaktır.

Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım

Tahsin AYDIN

20 yılı aşkındır çatı ustalığı yapmaktayım. Her zaman işimizin arkasındayız ve bu yüzden HER ÇATIYA GARANTİ vermekteyiz. Çalışmalarımı resimlerden görebilirsiniz.

Telefon Numaram : 0533 608 70 27

Ahşap ve demir konstrüksiyonun kendi aralarında birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlar; mukavemet, görsel zenginlik, geleneksellik, uzun ömürlülük, sağlıklı kullanım gibi etmenlerden ibarettir. Tek tek incelemek gerekirse;

Ahşap konstrüksiyon, genellikle İç Anadolu bölgelerinde tercih edilen bir yapı çeşididir. Ekolojik açıdan oldukça sağlıklı bir zemin oluşturmaktadır. Çünkü ahşabın üzerine yine ahşaba ters düşmeyecek cephe uygulamaları yapılacaktır. Bu da nefes alan binaların oluşumunu artıracaktır. Uzun ömürlü, dayanıklı çevresi ile uyum halinde yapıları oluşmasına yol açacaktır. Dezavantaj olarak da, yangın gibi olası tehlikeli durumlarda kolay bir şekilde zarar görmeleridir. Ancak döşeme esnasında yangına dayanıklı malzemeler kullanılarak bu tehlike en aza indirilebilir. Her ne kadar yangına karşı dayanıksız gibi görüneler de pek çok çelik ve demir malzemeye göre dayanıklılık gösterdiği savunulmaktadır.

Demir konstrüksiyon, günümüzde inşaat sektöründe çok fazla tercih edilen bir yapılaşma yöntemidir. Demirin sağlamlığı çok katlı binalara kadar çıkılmasına izin vermekte ve olası tehlikelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Bilhassa taşıma kapasitesi fazla olan yapılarda demir konstrüksiyon tercihi daha fazladır. Bu tarz yapılara, spor salonları gibi yüksek tavanlı yerlerde rastlamak mümkün. Ayrıca daha pek çok yerde kullanılan bir yapı sistemidir. Genellikle betonarme yapılarda iskelet olarak demir malzeme seçimi ön plandadır.