Baca Dibi

İnşaat sektörü eskiden günümüze kadar sürekli gelişen bir sektördür. Her geçen gün de yapılaşmanın sayısı artmakta ve birbirinden farklı binalar yapılmaktadır. Binaların temelinden başlayıp çatısına kadar her detay düşünülerek inşaatlar üretilmektedir. Fakat her alanda olduğu gibi bina yapımında da bazı sorunlarla karşılaşmak mümkün. Bilhassa çatı yapımında sıklıkla karşılaşılan problemlerden birisi, baca dibi ve duvarlardır. Duvarla kiremit ve baca kısmına gelen bölgelerde olası su sızıntısını önlemek için muhakkak duvar – baca dibi bantları kullanılmalıdır.

Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım

Tahsin AYDIN

20 yılı aşkındır çatı ustalığı yapmaktayım. Her zaman işimizin arkasındayız ve bu yüzden HER ÇATIYA GARANTİ vermekteyiz. Çalışmalarımı resimlerden görebilirsiniz.

Telefon Numaram : 0533 608 70 27

Baca dipleri için tercih edilen bantlar sıradan bantlardan oluşmamakta ve yüksek sıcaklığa ve UV ışınlarına karşı dayanıklılık gösteren alüminyum alaşımlı taşıyıcı yüzeyden oluşan ve kendinden yapışkanlı bir özelliğe sahiptir.  Bu bant sayesinde her türlü probleme kalıcı ve kesin çözümler üretmek de mümkün. Üstelik baca dipleri için özel olarak üretilmiş bu bantları kullanmak da son derece basit ve kolaydır. Rulo şeklinde üretilen bantlar, çatı uzunluğuna göre ayarlanıp kesilerek yapıştırılır. Bir kısmı kiremitte bir kısmı da baca ya da duvar kısmında olacak şekilde açılıp yapıştırılır. El yardımı ile de bant bastırılarak düzgün bir şekilde yapışması sağlanır. Sadece bu kadarla yeterli kalınmayıp baca ya da duvar yüzeyine yapıştırdığınız kısmı baskı çıtası ve dübelli vidalar ile sabitlemeniz gerekmektedir. Ayrıca bu arada kalan boş kısım da UV’ ye ve yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı olan poliüretan mastik maddesi ile doldurulmalıdır.

Baca dibi çözümü için üretilmiş bu özel bantlar sadece kullanış bakımından değil görsel olarak da kiremitlerle uyumlu renkte üretilmiştir. Böylece dışarıdan bakıldığında, çatıda herhangi anormal bir görünüm oluşmamakta ve hem sağlam hem de güzel bir çatı görüntüsü oluşturulmaktadır. Baca dibi detayları binalarda sıkıntı yaşamamak adına önem teşkil eden bir unsurdur. Bina yapımına ne kadar dikkat ediliyor ve ne kadar özen gösteriliyorsa baca diplerine de bir o kadar özen gösterilmelidir. Çünkü baca dipleri, biten bir binada son dokunuş olarak adlandırılabilir. Su sızıntısı zaman içerisinde çürüklük ve kötü görüntü oluşturacağı için, baca dibi çözümüne de çok dikkat edilmelidir.