Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı, ısıtma ve soğutma gibi harcanan enerjinin tasarrufu için geliştirilmiş yapısal bir sistemdir. Yoğun olarak uygulandığı bölgeler, binaların dış kısımları, garaj ya da depo gibi kör duvarların dışına tesisat boruları aracılığı ile havalandırma kanallarına yapılır. Aynı zamanda yalıtımlı doğramalar ve özel olarak üretilmiş yalıtım camı üniteleri sayesinde kışın meydana gelecek soğukları engellenir, binaya giren güneş ısısı da dengelenmiş olur. Böylece ısı yalıtımı, hem yaz hem de kış mevsiminde yapılara oldukça fayda sağlar.

Isı yalıtımının doğru şekilde uygulanması, kışın soğuktan ve yazın sıcaktan korunmak için son derece önemlidir. Bu uygulamayı yaparken de dikkat edilmesi gereken noktalar, yapıların kış mevsiminde soğuk alan kısımları, yaz mevsiminde de çok fazla güneş alan kısımları ve çatıları yalıtılmalıdır. Ayrıca kaliteli pencere kullanımını da dikkat edilmelidir. Böylece ısı yalıtımından daha fazla ziyade edilmiş olunur. Isı yalıtımı, özel yalıtım malzemeleri kullanılarak; binanın temel kısmından çatı kısmına kadar oluşan dış kısma, kullanımı olmayan alanlara bakan kısımlara uygulanır. Bu malzemedeki temel amaç, ısı geçişini azaltmaktır. Yani dışardan içeri soğuk geçirmezken, içerideki sıcaklığı da dışarı vermeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım

Tahsin AYDIN

20 yılı aşkındır çatı ustalığı yapmaktayım. Her zaman işimizin arkasındayız ve bu yüzden HER ÇATIYA GARANTİ vermekteyiz. Çalışmalarımı resimlerden görebilirsiniz.

Telefon Numaram : 0533 608 70 27

Isı Yalıtımının Kullanıldığı Alanlar

Duvarlarda yalıtım: farklı yalıtım malzemelerinin duvarlara monte edilmesi şeklinde olup; binanın dışına ya da içine ya da iki duvar tabakasının arasına uygulanır. Isı köprülerinin oluşmamasının nedeni, cephenin tamamına ısı yalıtım malzemeleri sabitlenmesinden ve dışarıdan yapılan uygulamalardan kaynaklanır. Uygulamanın dışarıdan yapılması da her daim duvarların sıcak kalmasını sağlar ve bu sayede yoğuşma meydana gelmesine engel olur.

Çatılarda yalıtım: çatılarda kullanılan yalıtım malzemeleri ve uygulamaları tamamen çatının şekline ve kullanım amacına göre değişmektedir. Örneğin, çatı yaşam alanı olarak kullanılıyorsa, yalıtım çatı seviyesinde olacak şekilde uygulanır. Tavan döşemesi ve çatı örtüsü arasında kalan kısım kullanılmıyorsa, ısı yalıtımı tavan döşemesinin üzerine serilerek yapılır. Eğer çatılar ahşap konstrüksiyona sahipse bu kez ısı yalıtımı, merteklerin altına, arasına ya da üstüne uygulanır. Betonarme kırma çatılarda da çoğunlukla beton kısmın üzerine uygulanır. Çatı yalıtımında özel levha veya şilte kullanılır.