Kenet Bakır Çatı

Türk mimarisinin hikayesi çok geçmiş yıllara dayanmaktadır. Günümüzde dahi hala etkisini gösteren birbirinden güzel görsellere sahip mimari yapıları görmek mümkün. Bu zengin görsellik, gerek yapılarda bulunan dış cephelerde olsun, gerek kapı, pencere ve çatı kısımlarında olsun bir hayli zengin detaya sahiptir.

Bir yapıyı güzel gösteren birden çok etmen vardır. Bunlardan birisi de hiç şüphesiz çatı detaylarıdır. Günümüz mimarları ile ince işçilik bir araya geldiği zaman ortaya muazzam görüntüler çıkmaktadır. Özellikle çatı yapımlarında teknolojinin gelişmesi ile de birlikte çeşit çeşit detaylar yapılabilmektedir. Klasik kiremit çatıları görmeye alışık olduğumuz devirlerde, artık bakır çatılara da rastlamak mümkün. Kenet bakır çatı sistemi bahsedilen farklı çatı tarzından biridir.

Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım

Tahsin AYDIN

20 yılı aşkındır çatı ustalığı yapmaktayım. Her zaman işimizin arkasındayız ve bu yüzden HER ÇATIYA GARANTİ vermekteyiz. Çalışmalarımı resimlerden görebilirsiniz.

Telefon Numaram : 0533 608 70 27

Çatılarda kullanılan bakır kenet, suya dayanıklı ve su geçirmeyen, dış etkilere ve darbelere karşı dayanıklı olan, geri dönüşümlü, uzun ömürlü olan ve en önemlisi de bakım gerektirmeyen doğal bir cephe kaplama ürününü oluşturmaktadır. Kenet bakır çatı kaplama yerine ve ölçeğine göre özel olarak üretilip uygulanabilen bir yapıya sahiptir. Dışarıdan bakıldığında monte yerlerinin göze çarpmaması dikkat çekici bir unsurdur. Bunun sebebi de monte esnasında gizli klipslerin kullanılarak çatının alt kısımlarına tutturulmasıdır. Kenet hadve kenarlarının uygulama şekli ise, kenet sıkma el aleti ya da özel geliştirilmiş robotlarla kenetlenerek yapılmaktadır.

Kenetli bakır sisteminin doğuşu çok eskilere dayanmaktadır. Özellikle cami kubbelerinde sıklıkla karşılaştığımız bu sistem, teknolojinin ilerlemesi sayesinde daha pratik ve daha eri bir şekilde yapılmaktadır. Bakır kenetin bir diğer özelliği de içeriğinden dolayı, zaman geçtikçe güneşin ve dış etkilerin sonucu giderek renk değiştirmesidir. Bu renk değiştirme olayı da haliyle görünüm olarak binalara doğallık katmaktadır.

Kenet bakır çatı kaplamalarında kullanılan bakır malzeme isteğe göre yerli ya da ithal olarak üretilmektedir. Levha şeklinde olan bakır kaplamalar istenilen ölçütte çatılara uygulanır. Çatıların kubbemsi, altıgen ya da farklı formlarda olması levhaların uygulamasını etkilemez. Her türlü şekil verilerek binalara güzellik katılabilir.

Hem estetik, hem fonksiyonel hem de ekonomik açıdan bakır kenet çatı tipleri çok fazla tercih edilmektedir.