Kiremit Çatı

Yapılaşmanın hızla ilerlediği son dönemlerde binalara, dış cephelere ve çatı yapılarına oldukça önem verilmektedir. Özellikle çatı kısmı, evin temelinden sonra en önemli basamaklardan biridir. Genellikle yöreden yöreye yapısal olarak farklılık gösteren çatı tipleri, malzemesine göre de farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak tercih edilen çatı malzemesi ve tipi kiremit çatı sistemidir.

Kiremit: çoğunlukla çatı kaplamada kullanılan ve kil toprağının pişirilmesi ile oluşan bir malzemedir. Şekil vermeye elverişli olduğu için kiremit yapımında oldukça tercih edilen malzemeler arasında yer alır.

Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım

Tahsin AYDIN

20 yılı aşkındır çatı ustalığı yapmaktayım. Her zaman işimizin arkasındayız ve bu yüzden HER ÇATIYA GARANTİ vermekteyiz. Çalışmalarımı resimlerden görebilirsiniz.

Telefon Numaram : 0533 608 70 27

Kiremit çatı dediğimiz yapı da binaların en üst kısmında bulunan bölüme belli bir hiyerarşi içerisinde dizilmiş kiremitlerden meydana gelen çatı modelleridir. Geçmişten bugünümüze kiremit çatı çok yaygın kullanılmaktadır. Özellikle son zamanlara kadar genelde tek tip kiremit şekli tercih edilirken; gelişen ve yenilenen inşaat sektörü sayesinde fazla sayıda ve modelde kiremit çeşitleri geliştirilmiştir. Bu modeller, kullanılacağı çatının şekline, büyüklüğüne ve yapısına göre değişmektedir.

Her alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de mukavemet oldukça önem teşkil eden bir konudur. Temelden tutun da, iskelet ve çatıya kadar her alanda sağlamlık, malzeme kalitesi ve en önemlisi de ince işçilik çok önemlidir. Temelin sağlam olması uzun ömürlü binaların oluşmasını, iskeletin sağlam olması duş etkenlere karşı dayanıklı olmasını, çatının düzgün dizayn edilmesi de yağmur, kar gibi olayların binadan içeri sızmamasını sağlamaktadır. Böylece daha dayanıklı, daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı yapılaşmalar meydana gelmiş olur.

Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım

Tahsin AYDIN

20 yılı aşkındır çatı ustalığı yapmaktayım. Her zaman işimizin arkasındayız ve bu yüzden HER ÇATIYA GARANTİ vermekteyiz. Çalışmalarımı resimlerden görebilirsiniz.

Telefon Numaram : 0533 608 70 27

Kiremit çatılar yapı bakımından birbiri ile örüntülüdür. Bu örüntünün sırasını bozmadan düzgün bir şekilde dizilmesi de ustalık ve ince işçilik isteyen bir durumdur. Kiremit dizme sisteminin kendi içinde belirli bir kuralı ve sırası vardır ki; bu sıralama gerek estetik açıdan gerekse de fonksiyonellik açısından önem arz eder. Tam tersi durumunda sadece estetik görüntünün bozulması dışında, kiremitlerin kayması, içeri su sızıntılarının girmesi gibi aksi durumların yaşanması mümkün hale gelebilir.

Kiremit çatılar, sağlam ahşap iskelet üzerine kurulur. Dizim şekli köşelerden ve tabanlardan oluşacak şekilde verilen eğime göre dizilir.